Jakiś czas temu poruszaliśmy tematykę tego, że niejednokrotnie zdarzało nam się słyszeć głosy o bezsensowności terapii czy psychoterapii. Dołożyliśmy wtedy swoją cegiełkę do jej obrony, pokazując własną perspektywę. Warte zaznaczenia jest jednak, że perspektywa, z jakiej psychologia postrzega klienta_tkę czy pacjenta_tkę zdecydowanie zmieniała się (i pewnie będzie dalej zmieniać) na przestrzeni lat.
Dawnej psychologii i psychiatrii zarzuca się, że jest antykobieca, czy wręcz mizoginistyczna, między innymi ze względu na podstawy klasycznej psychoanalizy, zapoczątkowanej przez Freuda. Zwraca się uwagę również na to, że orientacje seksualne odmienne od heteroseksualnej uznawane były przecież za zaburzenie (czego pokłosie w postaci nienawiści i dyskryminacji widzimy do dziś). To samo tyczy się osób transpłciowych czy z niestandardową tożsamością płciową.
Co się więc zmieniło? Zmienia się świat, w którym żyjemy. Zmienia się sposób naszego myślenia jako społeczeństwa, zarówno o innych, jak i o sobie. Kiedyś kobiety nie miały tak naprawdę żadnych praw (w niektórych częściach świata niestety nadal tak jest), w odpowiedzi na co pojawiły się ruchy feministyczne. Pozwoliło to na uznanie tego problemu jako ważnego i zapoczątkowanie pewnej ewolucji światopoglądowej. Wydarzenia takiego kalibru dzieją się nadal i będą dziać się również w przyszłości.
Właśnie to, co dzieje się aktualnie na świecie, czy w danej społeczności, wpływa na to, jakie myślenie dominuje w psychologii. Odpowiedzią na takie zmiany było m.in. powstanie terapii w nurcie relacyjnym. Ponieważ w podejściu tym, to co jest najbardziej istotne, to relacja istniejąca między terapeutą_tka, a jego_jej pacjentem_tką. Relacja, która jest w stanie ewoluować razem ze światem zewnętrznym, a nie zanikać wraz z jego zmianą – nie traci ona na aktualności, tak jak niekiedy wiedza psychologiczna (choć tak naprawdę każda wiedza). Gdzie istotna jest osoba, jej zmiana i przeżycia, a nie dominujące społecznie poglądy.
Właśnie o tym opowiada Steven Kuchuck w swojej książce „The Relational Revolution in Psychoanalysis and Psychotherapy”. Jest ona dogłębnym przeglądem psychoanalizy relacyjnej w jednym, zwięzłym tomie. Książka bada teorię i technikę kliniczną, a także wyzwania związane z prowadzeniem psychoterapii w różnych okolicznościach, takich jak przykładowo globalna pandemia czy różnego rodzaju przekształcenia społeczne.
Wykorzystując tę wyjątkową okazję do zbadania konsekwencji jednoczesnego doświadczania przez terapeutów_ki i pacjentów_ki tych samych wydarzeń i kryzysów życiowych, autor bada wpływ podmiotowości terapeuty_ki na pacjenta i inne cechy psychoanalizy relacyjnej. Publikacja przeznaczona jest dla psychoanalityków_czek, psychoterapeutów_ek, pracowników_c akademickich, jak i studentów_ek. Serdecznie zachęcamy do jej lektury!