W Centrum Wspierania Relacji i Fundacji Relacyjni realizowany jest rozbudowany program stażowo-wolontariacki skierowany do studentów i absolwentów studiów psychologicznych, pedagogicznych i pokrewnych. Program ten jest odpowiedzią na potrzeby zarówno osób studenckich, absolwenckich, jak i samej fundacji. Program ten pozwala bowiem pierwszym rozwijać swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe, zdobywać cenne doświadczenie praktyczne/kliniczne, jak również organizacyjne (w zakresie prowadzenia ośrodka wsparcia psychologicznego i NGO). Dla Fundacji zaś jest niezastąpionym sposobem na sprawdzenie predyspozycji wolontariuszek/stażystek do pracy z rodzinami oraz wybieranie najlepiej rokujących do zatrudnienia w przyszłości.
Program jest realizowany w następujących punktach:
- Nabór kandydatów i kandydatek – spotkania dla osób studiujących na SWPS, UAM, WSB i innych uczelniach poznańskich realizujących studia psychologiczne oraz pedagogiczne; udział w dniach otwartych i targach na tychże uczelniach; promowanie ogłoszeń na fanpage FB oraz w grupach zainteresowań (studentów, absolwentów itp.). Nabór realizowany jest w trybie ciągłym.
- Rozmowa kwalifikacyjna – przeprowadzana przez wybraną specjalistkę fundacji. Mająca na celu przestawienie oferty organizacji oraz założeń programu.
- Okres próbny – dołączenie osoby zainteresowanej do czatu dla osób stażujących i wolontariuszy. Weryfikacja dostępnych zadań, podjęcie decyzji o realizacji stażu (okres próbny zwykle trwa około 2 tygodnie).
- Podpisanie trzymiesięcznej umowy stażowej z Centrum Wspierania Relacji (umowa stażowa jest potrzebna osobom chcącym rozpocząć szkolenie psychoterapeutyczne; staż w placówce świadczącej usługi psychoterapeutyczne jest warunkiem rozpoczęcia szkolenia w wielu ośrodkach).
- Realizacja stażu – zdalnie (poprzez wypełnianie zadań opisywanych na czacie) oraz stacjonarnie (w formie bezpośredniej, jako udział w spotkaniach dla dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również w różnych wydarzeniach organizowanych przez fundację).
- Zakończenie stażu i uzyskanie rekomendacji (jeśli końcowa ocena jest pozytywna).
- Rozpoczęcie wolontariatu w Fundacji Relacyjni (na wskazany przez wolontariusza okres lub czas nieograniczony). Realizowane zadania są tożsame z tymi podejmowanymi podczas stażu (prace zdalne oraz prace stacjonarne – organizacyjne oraz kliniczne).
- Jeśli współpraca realizowana jest przez dłuższy czas oraz jest satysfakcjonująca dla obu stron możliwe jest podjęcie rozmów o potencjalnym zatrudnieniu w przyszłości.
Program stażowo-wolontariacki realizowany jest w kilku etapach, z ostrożnym wyborem osób zaangażowanych w działania fundacji ze względu na bezpieczeństwo i komfort rodzin będących pod naszą opieką. Doświadczenie pokazuje wyraźnie, iż nie wszystkie osoby studiujące oraz absolwenci mają wystarczające kompetencje inter- i intrapersonalne, jak również kwalifikacje do włączenia się w nasze prace. Stąd też rozbudowany program weryfikacji kandydatów i kandydatek.
Dr Paulina Gołaska-Ciesielska
Prezeska Fundacji Relacyjni